Oscar’da Gazze’yi unutmayanlar

96.Oscar Töreni’nde ödül alanlardan hiçbirinin, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 30 binden fazla Filistinli’nin öldürüldüğü Gazze’deki soykırıma dikkat çekip İsrail’i kınamasını beklemiyordum.

Çünkü Hollywood’daki patronların çoğu siyonist… O yüzden ‘tamamen duygusal’ nedenle İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırımı görmezden geldi hepsi.

Finneas Baird O’Connell, Billie Eilish – Milo Machado-Graner, Swann Arlaud

Los Angeles’ta törenin yapıldığı Dolby Tiyatro yakınında Filistin’e destek veren 700 civarındaki göstericinin “Soykırıma ödül yok”, “Gazze’de ateşkes” sloganlarına rağmen ödül alanlardan hiçbiri “Bitsin artık bu savaşlar” demedi.

Gazze’deki insanlık dramına kayıtsız kalan 96. Oscar’ın ‘Anma Bölümü’nde ise geçen ay bir Rus hapishanesinde ölen Rus muhalefet liderini konu alan 2022 Oscar ödüllü belgesel, ‘Aleksei Navalny from Navalny’ vardı.

Oscar’da sahneye çıkanların unuttuğu Filistin ve Gazze’yi –sayıları az da olsa- törene katılan sanatçılardan unutmayanlar da vardı.

Oyuncular Milo Machado-Graner ile Swann Arlaud’un yakalarında Filistin bayrağı vardı.

Gecede ‘En İyi Orijinal Şarkı Oscar’ı kazanan ABD’li sanatçı Billie Eilish, oyuncu Mark Ruffalo ile Mısır kökenli Ramy Youssef, yakalarına “Gazze’de ateşkes” talebini sembolize eden kırmızı broşlar taktı.

Deniz Pulaş/ Merve İldeniz

Enerjini düşürenleri hayatından çıkarmak

Muhabirlik yaptığım dönemin gözde mankenlerinden ikisiyle ilgili okuduklarım ilginçti, ama şaşırtmadı beni, çünkü iyi tanırım kendilerini…

Deniz Pulaş’ın Aytekin Teker’e verdiği röportajın çarpıcı bölümlerinden biri meslektaşı Merve İldeniz’le ilgiliydi.

Pulaş’ın sektörde kendisinden eski olan İldeniz’le arkadaşlığının nasıl bittiğini anlatırken dediği şu:

“Merve, bir gün ‘Enerjimi aşağı çeken herkesi hayatımdan çıkarıyorum, sen de onlardan birisin’ dedi. Çok şaşırdım. Seni çok severim, neden diye sordum, ‘Ben de seni çok severim ama böyle düşünüyorum’ dedi. Peki dedim ben de. Sanırım spiritüellikle ilgileniyordu o zamanlar.”

13 yıllık eşi Sarp Akkarta’dan boşanma duruşmasını beklerken Merve İldeniz’in arkadaşlıklarını şak diye sonlandırmasına rağmen Pulaş, eski meslektaşını silmedi, ‘Görsem ona sarılırım’ dedi.

Birçok insanın böyle yapan bir eski arkadaşına değil görünce sarılmak yüzünü bile görmek istemediği kişi hakkında böyle düşünmesinin başka sebepleri olmalı.

Deniz Pulaş’ın böyle düşünmesinin sebebi ise Merve İldeniz için söylediği şu sözlerde saklı:

“Yurt dışına defileye gidince çok para harcardık, Merve ise tutumluydu. Bana hep, ‘Paranı savurma’ diye nasihat ederdi. Şimdiki aklım olsaydı Merve’yi daha çok dinlerdim. Kazandığım parayla sadece 1+1 daire aldım. İyi ki almışım, yoksa geçinemezdim. Bir evim bir de 2011 model otomobilim var.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın.” (Aldous Huxley)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x