Kaçak maden ortaya çıkmasın diye cesedi yakılan Afgan madencinin ailesinin tedavi masraflarını Valilik üstlendi

10 Kasım 2023’te Kırat Mahallesi Koca Osman Sokak’ta meydana gelen olayda, edinilen bilgilere göre, yoldan geçen vatandaşlar yandaki ormanda yanmış bir ceset fark etti. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen ekipler tarafından yapılan incelemede, cesedin benzin dökülüp yakıldığını tespit etti.

Yapılan otopside cesedin, kaçak olarak işletilen maden ocağında çalışan 3 çocuk babası Afganistan uyruklu Vezir Mohammad Nourtani’ye ait olduğu ve Nourtani’nin 9 Kasım’da öldüğü tespit edildi.

Olay sonrası başlatılan soruşturma kapsamında kaçak maden ocağının sahipleri Hakan Körnöş (46), Enver Gideroğlu (34) ve Körnöş’ün kuzeni Ahmet Aydın (52) tutuklanırken, ocak çalışanları S.K. (28), E.D. (22) ve kömür ticareti yapan A.Ç. (46) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaçak ocağın jandarma tarafından olaydan 4 gün önce kapatıldığı ancak sahiplerinin sonrasında tekrar açtığı ortaya çıktı. Kaçak ocak, olayın ardından imha edilerek kapatıldı.

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, Afgan madencinin kaçak ocakta vagon arasına sıkışıp iş kazası geçirdiği, ocak sahiplerinin de ‘Olay ortaya çıkarsa ocak kapanır’ korkusuyla hareket ettikleri ve Nourtani’nin öldükten sonra yakıldığı ifade edildi.

6 şüpheli hakkında ‘İştirak halinde kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istemiyle Zonguldak 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 3’ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

TEDAVİLERİ VALİLİK KARŞILADI

Zonguldak’ta 2 odalı evde yaşayan Afgan işçinin ailesinin ‘geçici koruma statüsü’ başvurusu Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Kira gideri, bir caminin cemaati tarafından karşılanan aileye aşevinden yemek verilirken, aile bireyleri sağlık sorunlarıyla da mücadele ediyor.

Ailenin maddi sorunlarının basına yansıması üzerine Zonguldak Valiliği tarafından gerekli izinler verilerek Atatürk Devlet Hastanesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi’nde muayene edildi.

İşitme engelli Ali Rıza Nourtani’ye işitme cihazı, bacağı olmayan Seyyid Mohammad Nourtani’ye ise protez bacak reçete edilirken, cihazların ve muayenenin valilik tarafından karşılandığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x